Co to jest bitcoin i kryptowaluty?

Mateusz83 

Co to jest bitcoin? Co to są kryptowaluty? Jeśli nie wiesz czym jest bitcoin oraz jak działają kryptowaluty, ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszam do lektury.

Co to jest bitcoin i kryptowaluty?

Co to jest bitcoin i kryptowaluty?

 

Coraz więcej ludzi słyszy o kryptowalutach i Bitcoinie. Z doniesień medialnych słychać co jakiś czas informacje na temat rekordowych wzrostów kursów, oraz o wyrastających jak grzyby po deszczu "kryptowalutowych milionerach". Pomimo sporej popularności tematu, niewiele osób wie tak naprawdę czym są kryptowaluty oraz czym jest bitcoin? Bitcoin to awangardowa waluta Internetu. Bitcoin to waluta zdecentralizowana czyli nie posiadająca centralnego ośrodka emisyjnego, jest to waluta niezależna od kontroli i nadzoru banków, rządów i innych instytucji typu KNF czy FED. To waluta nieznająca granic, dostępna wszędzie tam gdzie jest dostęp do Internetu (stacjonarny lub mobilny). Bitcoin jest walutą za pomocą której możesz błyskawicznie przesłać do każdego miejsca na ziemii z pominięciem pośredników takich jak banki lub firmy pośredniczące w przekazach pieniężnych (np: Western Union). Efektem tego jest możłiwość uniknięcia kosztownych prowizji, limitów i ograniczeń.

Bitcoin jest kryptowalutą z ogólnodostępnym kodem źródłowym do którego każdy ma dostęp i w każdej chwili każdy może zobaczyć jak działa oraz jakie są jego założenia. Dzięki temu każdy użytkownik może uzyskać informacje o tym: jak kopać bitcoin, ile będzie bitcoinów w obiegu, jak rośnie trudność wydobycia bicoin itd.

Wszelkie modyfikacje dokonywane w protokole bitcoina muszą zostać zatwierdzone demokratycznie poprzez odpowiednią ilość użytkowników (nawet twórca bitcoina nie może wprowadzać zmian na własną ręke), nie musisz się więc martwić, że kiedyś ktoś wprowadzi niekorzystne dla wszystkich zmiany lub pozbawi Cię Twoich bitcoinów. Bitcoin jest walutą opartą o matematykę i kryptografię co sprawia, że jest najbardziej bezpieczną walutą na świecie nie dającą się sztucznie dodrukować, zablokować czy sfałszować.

Przy zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa, Twoje bitcoiny są bezpieczne, gdyż dzięki swojej kryptograficznej naturze, nie mogą zostać skonfiskowane przez "siły wyższe" (np. rząd, bank, komornika, współmałżonka przy rozwodzie itd), chyba, że udostępnisz swój numer prywatny do portfela w którym przechowjuesz swoje bitcoiny. Bitcoin zapewnia Ci więc, jeśli rozsądnie zarządzasz swoimi danymi osoboeymi, 100% gwarancji własności Twoich pieniędzy. Bitcoin jest walutą ograniczoną co do ilości, jego podaż jest określona na  21 milionów, przez co jest walutą niepodatną na inflację. Jest też kryptowalutą podzielną do 8 miejsc po przecinku, co sprawia, że nie musisz się martwić, że kiedyś kiedy 1 bitcoin będzie wart majątek nie kupisz za bitcoiny bułki w sklepie. Mniejsze części Bitcoina nazywają się Satoshi - od imienia twórcy tej kryptowaluty - Satoshi Nakamoto.

Bitcoin jest przedewszyskim walutą anonimową. Pomimo, że wszelkie transakcje w sieci bitcoin są jawne, ale dokonujący transakcji czy je otrzymujący już nie. Każda transakcja posiada jawne informacje takie jak: nr konta nadawcy, numer konta odbiorcy, ilość przelewanych bitcoinów. Bitcoin jest wyjątkową technologią która zmieni świat finansów w taki sposób, w jaki e-mail zmienił sposób komunikacji między ludźmi.Czy bitcoin może być pieniądzem?Pieniądz to towar uznany w wyniku powszechnej umowy jako legalny środek wymiany handlowej. Za pomocą tego środka, są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów i usług. Pieniądzem jest więc wszystko to, co jest przedmiotem umowy między ludźmi i wymienialne jest na inne towary. Kiedyś były to np. muszelki, a  teraz banknoty i zapisy elektroniczne.

Każdy pieniądz musi mieć przynajmniej trzy podstawowe cechy:

    Możliwe jest wykazanie, że dana kwota jest własnością danego użytkownika.
    Możliwe jest przekazanie własności danej kwoty pieniądza od jednego użytkownika do drugiego.
    Po przekazaniu danej kwoty, jej pierwotny właściciel traci prawo do przekazanych pieniędzy.

Bitcoin spełnia je wszystkie. Co więcej, jeśli chodzi o bezpieczństwo e rozwiązuje dany problem skuteczniej niż jakakolwiek inna waluta dzięki dwóm mechanizmom kryptograficznym:

    cyfrowych podpisów na bazie klucza publicznego, pozwalających na uwierzytelnianie transakcji pomiędzy węzłami w sieci,
    funkcji skrótu (hash) do przeprowadzenia dowodu wykonanej pracy (proof of work) w sieci Bitcoina, czyli problemu obliczeniowego, który swoim rozwiązaniem dowodzi, że została wykonana praca do jego rozwiązania. Praca ta polega na rozwiązaniu zadania kryptowaficznego - podstawianie na chybił trafił liter i cyfr w taki sposób aby skutecznie rozszyfrować transakcję. Proces ten nazywa się "kopaniem bitcoina"

Bitcoin jest więc pierwszym w historii pieniądzem doskonałym opartym o prawa matematyczne.

Czy bitcoin ma wartość?Obecny pieniądz którym posługujemy się na co dzień to tzw. pieniądz fiducjarny (z łacińskiego słowa fides – wiara), oparty jest na wierze i zaufaniu do rządów i banków. To banki centralne emitują walutę i nie ma ona żadnego pokrycia w dobrach materialnych. Jeszcze do 1971 roku obowiązywał parytet złota, czyli każdy pieniądz musiał mieć pokrycie w złocie. Obecnie poszczególne kraje mają pełną, gwarantowaną prawem międzynarodowym swobodę w ustalaniu zasad kursowych swych walut. Wartość takiej waluty, tzw. pieniądza fiducjarnego, bierze się wyłącznie z monopolu, jaki zastrzega sobie państwo na jej emisję,  popycie na walutę generowanym przez politykę fiskalną państwa oraz przez zaufanie obywateli do państwa.

O tym ile warty jest pieniądz który obecnie mamy w portfelu decyduje państwo przez różne mechanizmy jak dodruk pieniądza czy zmiany stóp procentowych. Każdy tak popularny w ostatnim czasie dodruk pieniądza powoduje zmniejszenie wartości  pieniądza już obecnego (inflacja).  Przymusowy pieniądz fiduacyjny jest więc zaprzeczeniem wolnego rynku.

Bitcoin jest przeciwieństwem pieniądza fiducjarnego bo jego wartość ustalana jest przez wolny rynek a nie jak w przypadku złotówki czy dolara poprzez centralne sterowanie czyli inflację lub deflacje. Bitcoina nie można dodrukować, jest odporny na inflację a jego wartość jest niezależna od rządów i banków. Bitcoin bardziej podobny jest do złota, jest rzadki, ciężki do wydobycia i ograniczony. Wartość bitcoina zależy od jego popularności, użyteczności, trudności wydobycia. Im większa jest społeczność bitcoinowa i im więcej ludzi go używa tym większa jego wartość. W ciągu 5 lat liczba użytkowników wzrosła do kilku milionów i stale rośnie w tempie wykładniczym. Podobnie dzieje się z wartością bitcoina która z kilku centów dobiła do ponad 10000$.
Największe zalety bitcoina


Błyskawiczne transakcje w dowolne miejsce na świecie. Koniec z kilkudniowym czekaniem aż, środki trafią do odbiorcy np. w Chinach czy USA.

Bardzo małe prowizję lub ich całkowity brak. Możesz dobrowolnie wnieść opłatę za przelew wspierając w ten sposób górników dzięki którym istnieje sieć.

Anonimowość transakcji. Twój adres bitcoin jest zupełnie anonimowy i możliwy do zmiany z każdym przelewem.

Brak pośredników przy przelewach. Przelew trafia bezpośrednio do odbiorcy pomijając banki i inne instytucje finansowe.

Liczba monet jest ograniczona. Nie ma możliwości dodrukowania monet ponad ich maksymalną liczbę dzięki czemu bitcoin jest dużo bardziej odporny na inflację niż tradycyjne waluty.

Nie ma możliwości by ktoś zablokował Ci konto. System działa w sieci p2p więc nie ma właściciela ani zarządcy.
Jest banalnie prosty w obsłudze. Robienie przelewów jest szybsze i mniej skomplikowane niż przelewy bankowe.

Nie ma możliwości cofnięcia transakcji. Jeżeli ktoś zapłaci Ci za towar masz 100% pewność, że nie może cofnąć przelewu jak to ma miejsce w bankach czy w znanych systemach e-płatności.

Bezpieczeństwo. Przy zachowaniu niezbędnych środów bezpieczeństwa i szyfrowaniu portfela poziom ryzyka utraty monet jest marginalny.
Niesamowita wygoda. Tuż po instalacji programu klienta możesz korzystać z bitcoin bez żadnych rejestracji, bez zakładania konta bez zbędnej biurokracji. To banalnie proste. Sprawdź sam! Zobacz jak łatwo jest zacząć inwestować w bitcoin.

Mateusz83
Autor

Mateusz83

Publikacje tego autora