JAK W PROSTY SPOSÓB ZROBIĆ PRZENOŚNY DYSK ZEWNĘTRZNY?

Korek2 

Jeżeli masz w domu niepotrzebny dysk twardy, który został wyciągnięty ze starego komputera, albo znalazłeś tani sprawny dysk w sklepie z używanym sprzętem komputerowym to świetnie się składa, pomożemy Ci zbudować Twój zewnętrzny dysk na USB w kilku prostych krokach.

JAK W PROSTY SPOSÓB ZROBIĆ PRZENOŚNY DYSK ZEWNĘTRZNY?

Jeżeli masz w domu niepotrzebny dysk twardy, który został wyciągnięty ze starego komputera, albo znalazłeś tani sprawny dysk w sklepie z używanym sprzętem komputerowym to świetnie się składa, pomożemy Ci zbudować Twój zewnętrzny dysk na USB w kilku prostych krokach. 

Na początek należy zdać sobie sprawę, że jest wiele rodzajów dysków, które różnią się wielkością, złączem, typem czy pojemnością. Przy czym ta ostatnia nie ma wpływu na to jaką obudowę należy zakupić, a jedynie na to ile danych będziemy mogli na nim przechowywać.

 Zatem sprawdź w pierwszej kolejności jakiej wielkości masz dysk?

 Rozróżniamy trzy podstawowe wielkości, dysków: 2,5 cala, 3,5 cala i m.2 (przy czym jeżeli chodzi o te dyski to długość jest zależna od producenta), które kolejno będą pasować do kieszeni o tych wielkościach.

 Poniżej przedstawiamy wymiary tych dysków:

Jakie złącze ma dysk?

 

Następnie należy sprawdzić jakie złącze posiada dysk, bo przy wyborze obudowy należy zwrócić na to szczególną uwagę. Rozróżniamy dwa rodzaje złącza, zarówno przy tych cienkich dyskach 2,5”, jak i tych większych 3,5”.

 Typy dysków:

Jeżeli chodzi o typ dysku, to nie ma to większego znaczenia pod kątem zakupu kieszeni, prócz wielkości obudowy. Ale należy nadmienić, że ma duży wpływ jeżeli chodzi o prędkość działania.

Rozróżniamy 3 typy dysków pod kątem prędkości działania: 

Dyski HDD

(tzw. dyski talerzowe, potocznie nazywane talerzaki)

Dyski SSD

szybkie dyski z pamięcią flash

Dyski SSD m.2

obecnie najszybsze dyski wykorzystujące pamięć flash

Jaką obudowę kupić?

Przy zakupie kieszeni na dysk należy wziąć pod uwagę wyżej wymienione typy dysków.

 

Zakupu można dokonać w najbliższym sklepie z akcesoriami komputerowymi, bądź na popularnych portalach internetowych. Wybór jest spory, od koloru po cenę które potrafią być wyjątkowo przystępne.

 

Montaż przenośnego dysku:

Można powiedzieć, że sam proces montażu jest bajecznie prosty i że spokojnie wykonasz go sam w domu wykluczając przy tym serwis komputerów. O ile tylko kupiłeś odpowiednią kieszeń do swojego dysku.

Zatem po otwarciu, przykładowo kieszeni do dysku HDD 2,5 cala ze złączem SATA, zobaczyć możemy że składa się ona zazwyczaj z prostego złącza typu plug and play. Czyli wsuwamy dysk w odpowiednie złącze, zamykamy obudowę i podłączamy kabel USB. Gotowe!

Wystarczy już tylko podpiać go do komputera, sformatować i cieszyć się swoim przenośnym i kompaktowym dyskiem zewnętrznym.

 Jak widzimy Tego typu sprzęt zadomowił się w naszym sklepie i ma się naprawdę dobrze. W Komtek możesz zmówić dysk i obudowę do niego zarówno za pośrednictwem naszego sklepu komtek jak i również osobiście w jednym z naszych punktów w Krakowie:

1 punkt:

Komtek, ul Gromadzka 46, 30-714 Kraków (zobacz jak dojechać)

2 punkt:

Komtek, al. Dygasińskiego 3, 30-820 Kraków

Na miejscu możesz liczyć na fachową pomoc, doradztwo oraz na najniższe ceny sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych. Znajdziesz tu również sprawdzony i w pełni sprawny sprzęt po leasingowy w cenach nawet o 70% niższych!

 

Korek2
Autor

Korek2

Publikacje tego autora