Nowe metody zakupu kryptowalut - voucher na tron i nie tylko

Monika.Bukowska 

Na rynku kryptowalut funkcjonuje wiele metod i sposobu ich zakupów. Od znanej kryptogiełdy i kantorów, po nowe i innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest voucher na kryptowaluty, czyli metoda w opcji offline zapewniająca bezpieczeństwo podczas zakupu i przechowywania. W poniższym tekście przyjrzymy się tej metodzie, oraz jej przykładowi - voucher na tron.

Popularność kryptowalut permanentnie się rozwija, dzięki czemu to co wczoraj brano za przejaw bańki mydlanej, dziś staje się głównym aktywem. Nic w tym dziwnego, gdyż świat coraz bardziej przekonuje się do wirtualnych monet, umożliwiając ich praktyczne zastosowanie. Rozwijają się również sposoby zakupu kryptowaluty. Najpopularniejszym z nich nadal jest kryptogiełda, lecz to nie wszystko. Od dłuższego czasu funkcjonują również tzw. vouchery, które umożliwiają zakup waluty w sposób pewny i bezpieczny.

Poszukiwania alternatywy dla kryptogiełd

Inwestorzy coraz częściej zaczynają przypominać sobie o sposobach na zakup kryptowalut popularnych przed powstaniem giełd. Zanim kryptogiełdy stały się preferowanym miejscem dokonywania transakcji, królowały na tym polu kantory, portfele oraz wymiany pomiędzy prywatnymi kontami użytkowników.

Każdy z nich działa jednak głównie w wersji online. Rodzi się zatem pytanie, czy znajdziemy metodą zakupu kryptowaluty, który jest całkowicie wolny od intenretu. Metodę w stu procentach offline, która zapewnia pewność i bezpieczeństwo. Odpowiedzią na to pytanie może być voucher.

Voucher na kryptowalutę ma z założenia chronić nabywców przed atakami hakerów oraz kradzieżą w świecie wirtualnym. Jest to możliwe dzięki temu, iż nie funkcjonuje on w internecie, a ma jedynie postać fizyczną. Wystarczy zatem go odpowiednio schować i zabezpieczyć, by móc uchronić się przed atakami.

A gdyby tak… voucher tron?

Czy jest jednak możliwość trzymania kryptowaluty całkowicie offline, w formie innej niż elektroniczna?

Od kilku miesięcy, tak. Pierwszym dostępnym na rynku voucherem kryptowalut został voucher TRON, chińskiego altcoina będącego projektem inżyniera Justina Suna. Voucher TRON jest dostępny w formie tradycyjnej, papierowej, wysyłanej w zabezpieczonej przesyłce do nabywcy. W takiej sytuacji inwestor nie posiada dostępu do portfela online w tradycyjnej formie. Ma za to go firma pośrednicząca, która wydaje voucher. Wszystko opiera się na tym, że nawet w wypadku ataku hakerskiego pośrednik nadal jest zobowiązany wypłacić zgromadzone środki. W końcu, jeśli np. złodzieje napadną sklep, nie oznacza to, że talon do zrealizowania w nim nagle przestał być ważny.

Z pewnością tego rodzaju pomysł wyda się rozsądny tradycjonalistom, lubiącym mieć fizyczną kopię swojej inwestycji. Nie wszyscy jednak są do vouchera kryptowalut przekonani - głównie zwraca się uwagę na niską płynność takich transakcji i konieczność zapłaty 10% pośrednikowi.

Czy voucher może stać się alternatywą dla kryptogiełdy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw trzeba zdać sobie sprawę ze strategii inwestowania w kryptowalut.

Voucher kryptowalut z pewnością nie jest rozwiązaniem dla osób wykonujących dużo transakcji w krótkim czasie. Nie zapewnia wysokiej płynności, w tej chwili nie ma też voucherów zapewniających wymianę jednej kryptowaluty na drugą. Inwestorzy wykonujący po kilka, kilkanaście transakcji w miesiącu zapewne pozostaną przy trzymaniu środków na rachunku kryptogiełdy - jedynym miejscu, które zapewni im możliwość natychmiastowej, wielokrotnej wymiany.

Inaczej sprawa tyczy się jednak tych, którzy dokonują zakupu kryptowaluty z zamiarem długiego jej przechowywania. Warto pamiętać, że trzymanie walut kryptograficznych miesiącami czy nawet latami nadal może być bardzo opłacalne, jeśli tylko zna się dobry moment na spieniężenie takiego portfela. Przy tego rodzaju strategii voucher może okazać się strzałem w dziesiątkę, zapewniając maksimum bezpieczeństwa.

Przyszłość voucherów kryptowalut

Raczej nie jest możliwe, aby vouchery stały się nagle najpopularniejszą metodą przechowywania kryptowaluty - zbyt dużo inwestorów nie może pozwolić sobie na tego rodzaju formę “zamrażania” środków. Jest to jednak alternatywa dla tych, którzy wolą inwestowanie spokojne, z perspektywą długofalowego zysku.

Voucher na tron mają dużą szansę trafić do tzw. okazjonalnych przedsiębiorców, czyli tych, którzy posiadając jakieś nadprogramowe oszczędności, pozostanowili odłożyć je na póżniej. Voucher może być dobrym zamiennikiem kilkumiesięcznej lokaty w banku czy funduszu inwestycyjnego, ale nie agresywnej gry na kryptogiełdzie.

 

Czy na rynek wejdą vouchery tak popularnych kryptowalut jak Bitcoin czy Ripple? Na razie nie wiadomo. Wiele zależy od sukcesu pierwszych dostępnych voucherów - jeśli powstanie na nie popyt, z pewnością znajdą się firmy pragnące pośredniczyć w sprzedaży kryptowaluty. 

Monika.Bukowska
autor

Monika.Bukowska